PRZYSTANEK POMYSŁ
Kreatywność jest jedną z kluczowych kompetencji XXI wieku. Wymagają jej pracodawcy, poszukujący pracowników, którzy pomogą firmom wprowadzać innowacje i ulepszać już istniejące usługi. Mówią o niej eksperci edukacyjni, dostrzegający w kształtowaniu zdolności twórczych szansę na lepsze jutro. W swoich strategiach uwzględniają ją państwa, organizacje, a nawet miasta, czego modelowy przykład stanowi hasło „Łódź kreuje”.
Równocześnie, mimo ogromnego zainteresowania kreatywnością w ostatnich latach, w trakcie szkoleń i warsztatów nadal możesz spotkać się z mitami, półprawdami (a czasem kompletnymi bzdurami) na jej temat. Przystanek Pomysł to propozycja dla wszystkich osób, które chcą rozwijać kreatywność w oparciu o rzetelną wiedzę... a przy okazji dobrze się przy tym bawić.
Uczestnicząc w kursie:
- Sprawdzisz się w praktycznych ćwiczeniach i rozwiniesz umiejętności, powiązane z kreatywnością
- Ułatwisz sobie podjęcie decyzji, czy wykonać następny krok i zgłosić się na rozbudowane kursy kreatywności w Biurze Karier UŁ
- Otrzymasz zaświadczenie (jeśli weźmiesz udział we wszystkich spotkaniach)
PROGRAM 2023 (2-3 SIERPNIA)
Tegoroczny kurs rozpoczniemy od prostych zabaw z kreatywnością. Po krótkiej rozgrzewce wybierzemy się na spotkanie z analogiami. Poznasz zasady ich tworzenia, sięgniesz po sprawdzone narzędzia i przyjrzysz się bliżej technice, której wiele zawdzieczają firmy odzieżowe, gospodarstwa domowe i transport.
Drugi dzień kursu to twórcze rozwiązywanie problemów w praktyce. Weźmiesz udział w sesjach generowania pomysłów i dowiesz się, jak wybierać (i rozwijać) najbardziej obiecujące z nich. Poznasz kryteria twórczego pomysłu i techniki testowania rozwiązań.
Dla mnie wszystko było okej.Nauczyłam się, nowych sposobów na ćwiczenie kreatywności, że warto rzucać pomysłami nawet, kiedy wydają się być absurdalne oraz nowych sposobów na generowanie pomysłów. Najbardziej podobała mi się praca w małych grupach, która pozwoliła mi lepiej wykonać zadania oraz poznać pozytywne osoby.
- uczestniczka edycji 2021
INFORMACJE ORGANIZACYJNE (2023)
Tegoroczna edycja Przystanku Pomysł odbędzie się w dniach 2-3 sierpnia (środa-czwartek).
Zajęcia rozpoczynają się o 9.30 i trwają maksymalnie do 13.30.
Warsztaty odbywają się w siedzibie Biura Karier UŁ (ul. Lumumby 14). Sala szkoleniowa znajduje się na 1. piętrze (wejście po schodach).
Sala jest klimatyzowana - warto zabrać ze sobą coś, co sprawi, że będziesz czuć się komfortowo przy 20-22°C).
Kurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych osób, w szczególności studentów i studentek Uniwersytetu Łódzkiego. Możesz w nim uczestniczyć także jako absolwent/absolwentka UŁ - warunkiem jest posiadanie darmowego konta w Portalu Rozwoju Kariery (bk.uni.lodz.pl).
W przypadku wolnych miejsc w charakterze wolnych słuchaczy w zajęciach mogą wziąć udział także osoby studiujące na innych łódzkich uczelniach.
Zapisy na kurs odbywają się przez Portal Rozwoju Kariery (bk.uni.lodz.pl).
Do rejestracji niezbędne jest darmowe konto w serwisie. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny od 17 lipca w zakładce "wydarzenia".
Uwaga: jeśli nie widzisz przycisku zapisu na warsztaty, problem powinno rozwiązać zaznaczenie zgód na przetwarzanie danych w sekcji profilu, poświęconej CV.
Żeby ukończyć kurs i otrzymać zaświadczenie, musisz pojawić się na wszystkich zajęciach (i wziąć udział w ich całości). Jeśli z jakiegoś powodu będzie to niemożliwe - traktujemy Cię jako wolną słuchaczkę/wolnego słuchacza (czyli: nadal możesz brać udział w spotkaniach, jednak nie wystawimy Ci zaświadczenia na koniec).
Przygotuj się na intensywną, warsztatową formę. Kurs to kilkanaście zabaw, ćwiczeń i aktywności, zachęcających do rozwijania kreatywności w praktyce. Moduły wiedzowe będą raczej drobnym uzupełnieniem programu zajęć. Mówiąc wprost – nasze spotkania nie będą miały nic wspólnego z wykładami. To raczej lekka, wakacyjna zabawa z kreatywnością i wyobraźnią, podczas której wykorzystamy mniej znane techniki generowania pomysłów.
Jeśli szukasz mocnego osadzenia w psychologii twórczości - to nie ten kurs (choć w Biurze Karier UŁ realizujemy też bardziej rozbudowane szkolenia, poświęcone kreatywności i twórczemu rozwiązywaniu problemów).
Zapewniamy niezbędne materiały do pracy. Możesz zabrać ze sobą coś do pisania. Do niektórych zadań będzie Ci potrzebny smartfon. Zadaj o coś do jedzenia i picia – nie zapewniamy poczęstunku podczas warsztatów. Jeśli chcesz, weź ze sobą butelkę na wodę (na korytarzu ustawiony jest dystrybutor).
W trakcie spotkań planujemy jedną dłuższą (30 min) lub dwie krótsze (15 min) przerwy. Pierwszego dnia wspólnie z grupą podejmiemy decyzję, która opcja będzie dla Was lepsza.
Będziemy pracować w kameralnej grupie. W związku z tym każda nieobecność wpływa na jakość naszego działania. Jeśli wiesz, że zabraknie Cię podczas części zajęć, daj mi znać z wyprzedzeniem (najlepiej minimum dzień przed zajęciami). Jeśli chwilę się spóźnisz – napisz do mnie maila lub na MS Teams. To pomoże mi lepiej planować pracę.
Kontakt
Jędrzej Szynkowski- psycholog, doradca zawodowy, absolwent Szkoły Trenerów Biznesu Akademii SET i certyfikowany moderator Design Thinking. Specjalista ds. szkoleń w Biurze Karier Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii twórczości, innowacji społecznych i wykorzystaniu gier w edukacji. Na blogu i portalach branżowych pisze o kreatywności, planowaniu kariery, rozwiązaniach społecznych oraz psychologii.
Kontakt: jedrzej.szynkowski@uni.lodz.pl